24 June 2009

Yerleşim Vizesine Başvuru-Fiancé Visa

Şu anki bilgim olsa Türkiye’de evlenir ve eş vizesine (spouse visa) başvururdum ancak o zaman konsolosluk web sitesi ve forumlardan aydınlatıcı bilgiye ulaşamadım sonuç olarak nişanlı vizesi (fiancé visa) ile İngiltere’de evlenmeye karar verdik. Sonuçta durumdan memnunum İngiltere'de evlenmek de ayrı keyifli oldu ama süreç ve harcadığımız para diğer alternatife göre iki misline ulaştı. Eş vizesine 1.200 TL civarı bir ücret ödeyerek yaklaşık 3 ay içerisinde kavuşabiliyorsunuz sonrasında 2 senelik oturma ve çalışma izniniz oluyor. Nişanlı vizesine de aynı koşullarda kavuşuyorsunuz ancak bu vizeyle daha sadece evlenmeye hak kazanıyorsunuz oturma ve çalışma izni alabilmek için Home Office'e başvurup benzeri para ve zamanı tekrar gözden çıkarmak gerekiyor.

Nişanlı vizesi İngiltere’de evlenmeye olanak sağlayan 6 aylık bir vize. Yerleşim kategorisinde olduğu için daha zahmetli bir evrak hazırlık ve sonrasında 3 aya kadar ulaşabilen bekleme süreci var, ücreti de ona göre daha yüksek. 2008’de turistik vize için 175 TL öderken, nişanlı vizesi için 1.150 TL ödedik. Resmi olarak bu vize için 3 aylık bekleme süreci verseler de neyseki 1,5 ay gibi bir sürede kavuştum vizeme. Geçen süre beklenenden az olsa da, müstakbel eşinizle olan ayrılığı da hesaba katarsanız geçmek bilmiyor! Bu sürede mümkünse hali hazırda işiniz varsa devam etmek beklemeyi kolaylaştırıyor başka konulara odaklanıp bekleme stresi ile mücadele edebiliyorsunuz. Çoğu kişinin yaptığı gibi her gün worldbridge sitesini kontrol etmemenizi tavsiye ederim nitekim bir gelişme olduğunda onlar size email ile haber veriyorlar zaten. İşin zor tarafı internetten vize sonucunuz açıklandı diye bilgi alıyorsunuz ancak sonucun ne olduğu hakkında bir bilgi verilmiyor, pasaportunuzu alana kadar sabretmeniz gerekiyor ki bu durumda ayları geçirmişken, dakikalarda takılıyorsunuz, zaman bir türlü geçmek bilmiyor.

Ben nişanlı vizesine İzmir’den başvurdum bu durumda İstanbul’daki gibi gidip siz almıyorsunuz pasaportunuzu ve evraklarınızı onlar kargo ile evinize gönderiyor. Kargo bekleme de ayrı bir stres ve heyecan katıyor işin içine. Kargo ücreti ekstra, siz ödüyorsunuz bununla ilgili bir evrakı başvuruda imzalatıyorlar. Gerçi benim önüme imzala diye uzattıklarında açıklama yapma zahmetinde bulunmadılar ben soru sordukça ne için olduğunu anladım.

Nişanlı vizesinde tanışma şekliniz, tanışmanızı ve ilişkinizi kanıtlar belgeler ve genel finansal durum büyük önem taşıyor. Diğerleri destekleyici ve idari dökümanlar, adres bilgileri vb. Bir diğer önemli konu da herhangi bir yasal suçunuzun olmaması ve İngiltere’de vize bitimi sonrasında kalmamış olmanız (overstay).

Başvuruda Ben Hangi Belgeleri Hazırladım;

Pasaport, fotoğraf gibi temel belgelerin yanında destekleyici olarak;

Banka hesap cüzdanları benim ve nişanlımın
Nişanlım tarafından yazılmış durumumuzu açıklar bir mektup
Fotoğraflarımız; her birini A4 kağıdına yapıştırıp altlarına açıklamalar yazdım nerede ne zaman kiminle vb. (ailemizle, arkadaşlarımızla farklı ortamlarda çekilmiş)
Tanışıklığınızı kanıtlar belgeler
İngiltere’de kalacağımız yerin kira kontratı
Nişanlımın firmasından yapılmış olan yazılı iş teklifi, bordroları son 6 aylık
Telefon ve email dökümleri (uzakta olduğunuzda iletişimde olduğunuzu kanıtlar şekilde)
Bana ve nişanlıma gelen nişanımız ile ilgili tebrik mesaj ve kartları


5 comments:

 1. merhaba,
  ben aysegul,
  bu blogu bir şekilde aynı konuları internetten araştırırken buldum..
  sanırım gecen sene yaşadıklarını ben bu sene yaşayacagım.
  o yuzden aslında sormak istedidim konular var...
  iletişim adresi verebilir misin...
  ya da bana mail atsan...
  aysegul.demir2@gmail.com

  ReplyDelete
 2. merhaba Ayşegül,
  Uzun süredir yazmıyordum, şimdi gördüm notunu. Tahminen senin süreç bitmiştir, mail atacağım.

  sevgiler,

  ReplyDelete
 3. Merhaba, ingilteredeyken fianca visaya başvurmak daha mı garanti olur? maddi külfetinin dışında. eğer fiance visa verilmezse tekrar başvurabiliyormuyuz? tşk

  ReplyDelete
 4. merhaba acaba son dönemde yerlesim vızesıne basvuran kımse var mı ? Ben suan aıle vizesi aldım, hala turist vizesi tabii. ve suan yerlesıme basvurmak ıstıorum. suan ukdeyım. buradan basvurabılıyor muyum acaba?

  ReplyDelete
 5. buarada mailim minegultekin@gmail.com
  cok tskler

  ReplyDelete