29 September 2012

İngiltere'de Ne İş Yapılır-II

Bu konudaki önceki yazım ile, İngiltere'de Ne İş Yapılır-I, konuya giriş yapmış ilk geldiğinizde neler ile karşılaşabileceğinizi aktarmıştım. Şimdi ise İngiltere'de sıfırdan başlamak için faydalı olacak bazı bazı bilgileri paylaşacağım.

İngiltere'ye yerleştiniz, ya daha önce hiç iş deneyiminiz yok-hiç sorun değil hatta böylesi daha iyi- ya da önceden iş deneyiminiz var ama İngiltere'de bunu kullanamıyorsunuz. O zaman hayırlı olsun sıfırdan başlıyorsunuz:) Başlangıçta moral bozucu olabilir ama inanın dönüp baktığınızda yeni kazanımlar ve vizyon edindiğinizi fark edeceksiniz. Allahtan İngiltere, Türkiye gibi iş seçilen bir yer değil, küçük de olsa herhangi bir başlangıç işini çekinmeden ayıplanmadan yapabilirsiniz. Bu tarz işler için kariyer portalları yerine gazetelerin seri ilanlarına, marketlerdeki panolara bakmanız faydalı olabilir. Ayrıca burada küçük işlerde asgari ücret ile suyunuzu çıkartmazlar, aksine medeni bir hayat yaşayabilirsiniz.
Ben ne mi yaptım, 8 yıllık profesyonel deneyim ve iyi eğitimimi anlamayıp dikkate almayan bir işveren ve danışmanlık firması topluluğu görünce önce kızdım.
Danışmanlık firmalarına sitem etmeye başladım ama siz de hiç beni görüşmeye davet etmiyorsunuz diye emailler attım. Güzel haber İngiltere'de işe alım firmaları daha kolay ulaşılabilir ve size geri dönüş yapıyorlar. Bu emaillerime geri dönüş aldım, İngiltere'deki Micheal Page beni bu şekilde görüşmeye davet etti. Görüşme öncesinde pasaport ve ikamet izinlerimin orjinallerine bakıp kopyalarını aldılar. Çok güzel bir mülakat geçirdim ve sonrasında beni açık pozisyonlarına yerleştirmek için gerçekten çaba harcadılar. Ama işveren tarafında deneyimlediğim şu oldu, zaten işsizlik var ilgili pozisyona bir sürü İngiltere'de doğmuş büyümüş aday başvuruyor neden yeni gelmiş bu ülkeyi daha tanımayan birini tercih edelim. Bu şekilde 4-5 ay geçti, bu kapı açılmazsa başka kapıyı deneyelim stratejisi ile:) yönümü değiştirmeye karar verdim.Bıraktım geçmiş uzmanlık alanımı yeni alanlara yelken açtım. Burada sıfırdan başlasam elimde ne var dedim, Türkçe! Evreka! Türkçe ile ne yaparım çok şey;tercüme, çeviri, ders, seslendirme, lokalleştirme vb. 

Artık internetteki anahtar kelimem "Turkish"'di. Bu şekilde çok geçmeden Gumtree web sitesinde Türkçe tercüman aranıyor ilanını gördüm ve başvurdum. Önceki başvurularımın aksine çok hızlı bir şekilde görüşmeye çağrıldım, bu hızlı geri dönüş doğru yolda olduğumun işaretiydi sanki. İşveren bulunduğum bölgenin belediyesiydi. Görüşme şu şekilde gerçekleşti, 2 İngiliz ile önce genel bir tanışma görüşmesi yaptım. Bana süreçten bahsettiler. Nedense İngilizcemi test edecekler diye düşünürken onlar tamamen benim Türkçeme odaklanmıştı. Türkçe'yi nerede ne zaman öğrendin, Türkçen ne kadar iyi gibi sorular sordular. Bir Türk olarak bu sorular ilk etapta oldukça anlamsız gelmişti, İngilizce konuşarak Türkçemin ne kadar olduğu konusunda onları nasıl ikna edebileceğim konusunda zorladım. Daha yeni geldiğimi orada doğup büyüdüğümü, eğitim ve iş deneyimlerimi Türkçe yaptığımı ilettim. Sonra simultane çeviri örneği yapmak istediklerini söyleyip odaya bir Türk tercümanı çağırdılar, ve deneme tercümem başladı. Açıkcası eşimin konuşmalarını aileme çevirme dışında ilk defa tercüme yapıyordum ve bittiğinde çok başarılı geçmediğini düşündüm. Bu süreci beklemeye bıraktım hiç hayale kapılmadan. Bir hafta sonra görüşmenin sonucunu ileten bir mektup  geldi  Belediye'den. "Türkçenizi test ettik ve Türkçenizin gayet iyi olduğuna karar verdik, tebrikler" diyordu. Sonuç itibari ile mülakatı geçmiştim ve 3 günlük tercümanlık eğitimine davet edilmiştim. 

devamı gelecek...6 comments:

 1. Bu yazının 3.bölümü varmı yoksa burada bittimi? Çok keyifle takip ediyordum.

  ReplyDelete
 2. Gelecek, gelecek, evet farkındayım biraz yavaş yazıyorum:) beğendiğinize sevindim.

  ReplyDelete
 3. Merhaba,

  cok begendim yazılarınızı, umarım devam edersiniz:) Bizde subat ayında ailece Oxford'a taşınıyoruz. Insallah hersey yolunda gider:)

  Sevgiler

  www.denizimbuyuyor.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. selam.. peki orada is acmak istersek ne gibi sektorleri onerirsiniz.. donerci mi acalim biz de ? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. yeme-içme ve turizm genelde öne çıkıyor tabi, döner işini bilemem, çok yapan var:)

   Delete
 5. teşekkürler nilo, inşallah istediğiniz gibi olur,işleriniz rast gider, mutlu olursunuz, Oxford güzeldir:)

  ReplyDelete