02 December 2009

İngiltere kime cennet?

İngiltere malum herkese cennet değil. İşin yoksa, cennet devlet bakıyor, az biraz iş göremez durumun varsa gene cennet devlet gene bakıyor. Üstüne üstülük aylık verilen ödenekle kalmıyorsun, belediye ev veriyor, daire değil çoğu zaman bayağ ev veriyor bahçeli, 2-3 katlı. Hele çocuk sayısı çok ise 4-5 falan bu durumda ciddi güzel villada oturabiliyorsun. Geçtiğimiz aylarda böyle bir yazı vardı gazetelerde. 7 çocuklu Pakistanlı bir aileye başka yerde yeteri kadar büyük bir ev bulamadıkları için belediye Londra'da ünlülerin oturduğu lüks bir semtte büyük bir müstakil ev tahsis etmişti.
Devam edersek, aylık ödenek var, ev belediyeden, burada ciddi bir fatura olan aylık 400-500 lira olan belediye vergisinden muhaf olursun. Çocuk için, vergi kazancı, çocuk ödeneği alırsın. Sonra sinama, tiyatro vb daha çok yerde indirim alırsın, alırsın da alırsın. Peki o zaman niye çalışırsın ki?


Zaten çoğu kişi de böyle düşünüp, arkasını ödeneklere dayayıp yaşayıp gidiyor. Gelen göçmenlerin de hedefi bir an önce İngiliz vatandaşı olup bu hizmetlerden faydalanmak! Bu durumda ülke kendisine faydalı olacak göçmen kitleyi değil kendine yük olacak göçmen kitleyi cezbediyor. Peki bu paralar nereden geliyor, çalışan kesimden malum bu durum da en çok orta gelirliyi eziyor. Orta gelirli kesim vergiler altında eziliyor, aylık refahı (vergi, fatura sonrası kalan parası), ödenek ve yardımla yaşayan işsiz gruptan daha aşağıya düşüyor. Sonuç olarak İngiliz vatandaşı dışarıya kaçıyor, eğitimli göçmen grubu fazla kalmıyor, ülkeye faydası olmayan göçmen grubu ise yerleşiyor. Bu durumda kim kazanıyor, İngiltere olmadığı kesin.

No comments:

Post a Comment